About | Calendar | Support the Stone
May 2019 at the Stone 
curated by Satoko Fujii / Matt Shipp / Nicole Mitchell / Alexandria Smith / Uri Caine

5/1 Wednesday (DT)
8:30 pm
Satoko Fujii and Joe Fonda
Satoko Fujii (piano) Joe Fonda (bass)


5/2 Thursday (RK)
8:30 pm
Kappa Maki, Satoko Fujii, Ikue Mori and Chris Corsano
Kappa Maki (trumpet) Satoko Fujii (piano) Ikue Mori (electronics) Chris Corsano (drums)


5/3 Friday (HM)
8:30 pm
Satoko Fujii, Devin Gray and Chris Tordini
Satoko Fujii (piano) Devin Gray (drums) Chris Tordini (bass)


5/4 Saturday (DT)
8:30 pm
Kira Kira
Kappa Maki (trumpet) Al Martin (fender rhodes piano) Satoko Fujii (piano) Andrew Drury (drums)


THE STONE RESIDENCIES
MATT SHIPP
MAY 7–11

5/7 Tuesday (KM)
8:30 pm
Matthew Shipp Trio
Matthew Shipp (piano) Michael Bisio (bass) Newman Taylor Baker (drums)


5/8 Wednesday (RB)
8:30 pm
Matthew Shipp-Ivo Perelman Duo
Matthew Shipp (piano) Ivo Perelman (tenor sax)


5/9 Thursday (KM)
8:30 pm
Matthew Shipp Quartet
Matthew Shipp (piano) Rob Brown (alto sax) William Parker (bass) Whit Dickey (drums) special guest Steve Dalachinsky (poetry)


5/10 Friday (DT)
8:30 pm
Matthew Shipp-Darius Jones Duo
Matthew Shipp (piano) Darius Jones (alto sax)


5/11 Saturday (KM)
8:30 pm
Matthew Shipp Trio
Matthew Shipp (piano) Michael Bisio (bass) Newman Taylor Baker (drums)


THE STONE RESIDENCIES
NICOLE MITCHELL
MAY 14–18

5/14 Tuesday (ICS)
8:30 pm
Val Jeanty, Chad Taylor and Nicole Mitchell
Val Jeanty (electronics) Chad Taylor (drums) Nicole Mitchell (flute)


5/15 Wednesday (KM)
8:30 pm
Matthew Shipp Trio with Nicole Mitchell
Matthew Shipp (piano) Michael Bisio (bass) Newman Taylor Baker (drums) Nicole Mitchell (flute)


5/16 Thursday (NB)
8:30 pm
Jean Cook, Marika Hughes, Cory Symthe, Lisa E. Harris and Nicole Mitchell
Jean Cook (violin) Marika Hughes (cello) Nicole Mitchell (flute) Cory Symthe (piano) Lisa E. Harris (vocals)


5/17 Friday (SK)
8:30 pm
Tomas Fujiwara, Patricia Franceschy and Nicole Mitchell
Tomas Fujiwara (drums) Patricia Franceschy (vibes) Nicole Mitchell (flute)


5/18 Saturday (HM)
8:30 pm
Funkish
André 'Dré Gló Lassalle (guitar) Jared Michael Nickerson (bass) Calvin Gantt (spoken word) Nicole Mitchell (flute)


THE STONE RESIDENCIES
ALEXANDRIA SMITH
MAY 21–24

5/21 Tuesday (FM)
8:30 pm
a&k and friends
Kathryn Schulmeister (bass) Wilfrido Terrazas (flutes) Alexandria Smith (trumpet) Wendy Eisenberg (guitar)


5/22 Wednesday
8:30 pm
a&k and friends
Kathryn Schulmeister (bass) Nina Rosalind Dante (voice) Madison Greenstone (clarinets) Felix Del Tredici (bass trombone) Alexandria Smith (trumpet)


5/23 Thursday (RK)
8:30 pm
BRASS
Caroline Miller (voice and sampler) David Aguila (trumpets) Annie Lemieux (trumpet) Alexandria Smith (trumpet) Kalun Leung (trombone) Dave Taylor (bass trombone) Felix Del Tredici (bass trombone)


5/24 Friday
8 pm
QUINTET
Matt Leece (electric guitar) Billy Martin (drums, percussion) Evan Strauss (electric bass) Alexandria Smith (trumpet) Caroline Miller (sample, voice)


THE STONE RESIDENCIES
URI CAINE
MAY 28–JUNE 1

5/28 Tuesday (SK)
8:30 pm
QUARTET
Uri Caine (piano) Drew Gress (bass) Ben Perowsky (drums) Jon Irabagon (sax)


5/29 Wednesday (FM)
8:30 pm
TRIO
Uri Caine (piano) Mark Helias (bass) Clarence Penn (drums)


5/30 Thursday (ICS)
8:30 pm
JOHN ZORN’S MASADA BOOK OF ANGELS
Uri Caine (piano)


5/31 Friday (RB)
8:30 pm
TANGO
Uri Caine (piano) Mark Feldman (violin) Agustin Uriburu (cello) Julien Labro (bandoneon) Pablo Aslan (bass)